Este data de 24.09.2016.

In ziua de 24.09.2016 s-a desfasurat intre Giurgiu si Ruse cursa de 15 km Free Spirit Run Giurgiu-Ruse. A fost o intrecere care a adunat la start foarte multi concurenti de elita dar si iubitori de alergare de toate varstele, dornici sa treaca in alergare, ca semn de prietenie, frontiera dintre cele doua tari. Startul a fost dat din centrul orasului Giurgiu, iar sosirea a fost in centrul orasului Ruse. Concurentii au traversat podul Prieteniei de peste Dunare, unde circulatia auto a fost oprita timp de o ora. Drapelele Romaniei si Bulgariei au fluturat impreuna in cursa alaturi de steagul Uniunii Europene si steagul Olimpic. O cursa foarte bine organizata de oficialitatile oraselor Giurgiu si Ruse in care la final au invins PRIETENIA si cei mai in forma dintre concurenti.

Free Spirit Run Giurgiu-Ruse

Free Spirit Run Giurgiu-Ruse – La start in orasul Giurgiu

Ruse – Final de cursa cu drapelele Romaniei, Bulgariei si steagurile olimpic si Uniunii Europene

Momentul emotionant la trecerea podului peste Dunare in cadrul competitiei Free Spirit Run Giurgiu-Ruse. Doi romani si doi bulgari au stationat cateva clipe pentru a pecetlui mesajul “Romania-Bulgaria Impreuna”

Ilie Rosu si Marilena Cimpeanu la finalul cursei de 15 km, cu drapelele Romaniei, Bulgariei si steagurile olimpic si Uniunii Europene.

Free Spirit Run Giurgiu-Ruse cu drapelele Romaniei, Bulgariei si steagurile olimpic si Uniunii Europene.
Ilie Rosu si Marilena Cimpeanu, alaturi de Ancuta Bobocel – castigatoarea probei de 15 km

A fost un antrenament pentru Maratonul cu numarul 150 cu drapelul Romaniei si 75 cu steagul Uniunii Europene, care se va realiza pe 9 octombrie la cea de-a 9-a editie a Bucharest MARATHON, la care am alergat in proba de maraton la toate cele 8 editii desfasurate pana in prezent. Peste 6300 km de alergare cu drapelul Romaniei si peste 3150 km cu drapelul Uniunii Europene!

In 9 dintre cele 150 de curse de maraton alergate cu drapele am fluturat impreuna drapelele Romaniei, Bulgariei si Uniunii Europene.